Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby (hepatis)  to schorzenie, które występuje bardzo często i jest wywołane na skutek zakażenia  wirusami, bakteriamidrobnoustrojami. Przyczyny mogą być także związane z alkoholem, lekami albo pewnymi substancjami chemicznymi. Wirusowe zapalenie wątroby nazywane żółtaczką dotyczy około stu milionów osób na całym świecie.
Głównymi objawami choroby są objawy przypominające grypę, jednak choroba  uszkadza komórki wątroby zwane hepatocytami.
Wyróżniamy wirusowe zapalenia wątroby typu A, B, D, C, G i E, gdyż do tej pory wykryto sześć wirusów wywołujących tą chorobę. Wpływają one w różny sposób na przebieg i nasilenie schorzenia. Najczęściej występujące typy choroby to A i B. Wirusowe zapalenie wątroby typu C zdarza się dużo rzadziej, a większość osób nawet nie wie, że jest zakażone. bądź

Wirusowe zapalenie wątroby typu A należy do przypadków najmniej groźnych z trzech najczęściej spotykanych typów zapaleń wątroby.  Do zakażenia dochodzi na drodze pokarmowej, np. przez wodę, napoje i potrawy, zwłaszcza owoce morza, zanieczyszczone moczem lub kałem; przez bliski kontakt (nakrycia stołowe, korzystanie z toalety) z osobami zakażonymi. Epidemie wywoływane są często przez muchy, które przenoszą zarazki. Atakujący wirus HAV jest dostatecznie wrażliwy na preparaty i zabieg medycyny naturalnej. Znane i opisane są przypadki wyzdrowień, gdy spowoduje się wzmocnienie aktywności układu immunologicznego osoby chorej przez zmianę sposobu odżywiania i poddanie odpowiednich leków, w tym również roślinnych.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest to infekcja wątroby  wirusem HBV. Do zakażenia możedojść przez  mikroskopijne uszkodzenia skóry, do których wnika zakażona ślina, mocz, stolec, śluz z pochwy, nasienie, krew lub osocze. Ryzyko zakażenia jest wyjątkowo duże przy stosunkach płciowych. Rzadziej dochodzi do infekcji przy zabiegach lekarskich, leczeniu dentystycznym lub także ozonem, przy wykonywaniu tatuażu czy akupunktury niezdezynfekowanymi igłami lub przy wykonywaniu manicure albo pedicure. Wirus HBV posiada wewnętrzny rdzeń białkowy oznaczony symbolem HBcAg oraz zewnętrzną warstwę oznaczoną symbolem HBsAg. Są to dwa antygeny służące jako markery. Jeśli badanie laboratoryjne wykaże obecność drugiego markera we krwi, oznacza to, że nastąpiła infekcja i że wirus jest aktywnie reprodukowany w wątrobie. Konieczne jest wówczas natychmiastowe intensywne leczenie prowadzone przez lekarza specjalistę.
Światowa Organizacja Zdrowia WHO ogłosiła, że na świecie jest obecnie około 350 milionów osób przewlekle zakażonych wirusem hepatitis B oraz że znaczna część tych osób może umrzeć, jeśli nie będzie efektywnie leczona. Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest groźną odmianą schorzenia, zabijającą co roku na świecie ponad 2 miliony osób. Co piąta osoba w Polsce po zachorowaniu umiera w wyniku marskości wątroby, a wirus nierzadko powoduje zmiany patologiczne w takich narządach jak serce i nerki. Ryzyko zachorowania związane jest z kontaktem z krwią, śliną i spermą osoby zakażonej.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C
jest wywołane przez wirus HCV, który najpierw atakuje wątrobę i rozmnaża się, szybko niszcząc jej komórki, a następnie może przenieść się na inne narządy wewnętrzne. Zawartość obumarłych komórek wątroby przenika do krwi i wówczas w moczu pojawia się enzym transaminaza alaninowa, której ilość oznaczona analitycznie jest miernikiem stopnia zakażenia i służy jako marker. Jeżeli infekcja wirusowa trwa dłużej, dochodzi do bliznowacenia wątroby i w 25% przypadków powoduje to jej marskość, co zwiększa ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych. Wirus hepatitis C może również wywołać zwyrodnienie tłuszczowe wątroby (steatosis). Do zakażenia wirusem dochodzi głównie przez krew.

Zapalenie wątroby typu A, B i C są infekcjami wirusowymi wątroby nie zawsze, lecz tylko niekiedy zagrażającymi wątrobie niebezpiecznymi uszkodzeniami, np. marskością i nowotworem. Badania naukowe wykazały, że są przypadki, w których pomimo wykrycia wirusa w wątrobie brak jest charakterystycznych objawów chorobowych. Przypadki takie uznano za „przewlekłe”. Z drugiej strony powszechnie dokumentuje się przypadki zakażeń objawiające się wyraźnymi objawami chorobowymi i dlatego uznano je za „ostre”.
Badacze amerykańscy głoszą, że wirusy nie są wyłączną przyczyną objawów towarzyszących hepatitis i pomimo stwierdzenia ich obecności w wątrobie, nie ma pewności, że to tylko one wywołują stan chorobowy. Znane są bowiem przypadki zapalenia wątroby spowodowane przez nadmiar alkoholu lub przez leki sterydowe przyjmowane przez dłuższy czas, także przez niektóre chemiczne środki ochrony roślin i przez inne liczne substancje hepatotoksyczne, jak również hepatitis może być chorobą autoimmunologiczną.

Objawy zapalenia wątroby:

 • ciemna barwa moczu,
 • stolce jasne jak glina,
 • żółtaczka z widocznym zabarwieniem skóry i oczu,
 • gromadzenie się płynu w jamie brzusznej,
 • rozwój piersi u mężczyzn
 • osłabienie,
 • ból głowy,
 • niekiedy bóle stawów,
 • często nudności z pobudzeniem do wymiotów,
 • wstręt do potraw mięsnych i tłuszczów, do alkoholu i papierosów,
 • zaparcie, biegunki i wzdęcia.
 • oraz objawy nietypowe (nieswoiste): nudności, biegunka, gorączka.

Na skutek lekkiego powiększenia wątroby występują bóle w prawym podżebrzu. Często pojawia się lekka gorączka i swędząca, pokrzywkowata wysypka. W drugiej fazie choroby żółkną twardówki oczu i skóra, ciemnieje mocz. Gorączka spada do normy. Następuje odbarwienie stolca. Niekiedy powiększają się węzły chłonne karkowe oraz śledziona. Żółtaczka nasila się zwykle przez pierwsze trzy tygodnie. W rzadkich przypadkach zapalenie wątroby przebiega bez objawów żółtaczkowych.

Ale znaczna część pacjentów zgłaszających się na badanie, u których stwierdzono uprzednio dodatni wynik testu na obecność jednego z wirusów hepatitis, nie ma żadnego z podanych objawów chorobowych. Są to tzw. przypadki „przewlekłe”, które nie powodują wystąpienia objawów chorobowych, nawet w ciągu 45 lat życia.
Jeśli osoba zakażona wirusem hepatitis rozpozna u siebie „przewlekły” przebieg choroby, to może być względnie spokojna o swoje zdrowie, pod warunkiem podjęcia leczenia preparatami ziołowymi oraz zastosowania odpowiedniej diety i prozdrowotnego stylu życia wymagającego niektórych wyrzeczeń (zrezygnowania z picia alkoholu, napojów kofeinowych, z palenia papierosów). Wskazane jest unikanie stresogennego otoczenia oraz preferowanie ruchu (spacery, umiarkowany sport) w miarę posiadanych sił i sprawności fizycznej.

Witamina E jest pomocna we wspomaganiu leczenia hepatitis. Badacze z University of Bologna z Włoch przeprowadzili badania kliniczne na grupach osób z diagnozą przewlekłego hepatitis B dla stwierdzenia, czy witamina E ma dodatni wpływ na przebieg choroby. Uczestniczące w tym teście osoby miały wysoki poziom markera zapalenia wątroby – amino-transferazy alaninowej (ALT). Grupa 12 chorych nie otrzymywała dawek witaminy E, natomiast taka sama grupa otrzymywała 300 mg tej witaminy dwa razy dziennie przez 3 miesiące. Po upływie dziewięciu miesięcy – analizy zdrowia chorych wykazały, że siedem osób z grupy przyjmującej witaminę E (58%) miało już normalny poziom markera ALT i negatywny wynik testu na obecność HBV DNA, a pięć dalszych osób zostało całkowicie wyleczonych. Odwrotna sytuacja została stwierdzona w grupie kontrolnej – żaden chory nie został wyleczony. W toku tych badań nie stwierdzono u testowanych żadnych objawów szkodliwych przyjmowania dużej dawki witamin. W konkluzji tych badań badacze stwierdzili, że witamina E jest w pełni użyteczna i bezpieczna w leczeniu przewlekłego hepatitis B.

Witamina C
– przeciw hepatitis viralis
Wieloletnia fala badań kwasu askorbowego wykazała, że witamina C ma bardzo duże spektrum aktywności biologicznej, bowiem działa przeciwszkorbutowo, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, ochrania przed zaćmą, miażdżycą, chorobą niedokrwienną serca i mózgu oraz przed wolnymi rodnikami tlenowymi, ochrania wątrobę przed truciznami, objawami niepożądanymi niektórych leków syntetycznych oraz wzmacnia układ immunologiczny.
Badania wykazały, że witamina C w dawkach 5-10 g dziennie jest potężnym związkiem antywirusowym i antybakteryjnym. Jeśli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby, to znane są przypadki wyleczeń tego typu mega dawkami w bardzo krótkim czasie.