Przeziębienie

Przeziębienie to schorzenie pojawiające się głównie w  okresie jesienno-zimowym i główną ich przyczyną są tzw. rhinowirusy. Najczęstsze objawy to ból gardła (drapanie, kłucie, pieczenie) pojawiający się niespodziewanie, utrudniający przełykanie, ogólne złe samopoczucie, bóle mięśni i głowy, stany podgorączkowe, suchy kaszel, przekrwawione spojówki i powiększone węzły chłonne na szyi.
Drobnoustroje, które wywołują przeziębienie przenoszą się drogą kropelkową, jest to bardzo łatwa droga, dzięki których zaraża się wiele osób.

W wyniku pojawienia się pierwszych oznak przeziębienia najlepiej położyć się na kilka dni do łóżka, odpocząć. Zalecane jest w tym okresie duże nawodnienie organizmu. Skuteczne okazują się herbata z cytryną lub miodem, sok malinowy, napary z rumianku, kwiatu lipy lub z czarnego bzu. W przypadku bólu głowy, stanu gorączkowego należy zastosować środki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe. W przypadku mokrego kaszlu pomocne staje się stosowanie syropów wykrztuśnych, które ułatwiają usuwanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Zaleca się stosowanie witaminy C oraz wapna.
Kiedy przeziębieniu towarzyszy temperatura, u dorosłych sięga 38°C, a u dzieci 38,5°C, to znaczy, że system odpornościowy naszego organizmu sam zmobilizował się do walki. Dlatego w ciągu pierwszych 2-3 dni choroby można nie stosować leków przeciwgorączkowych. Jeśli jednak temperatura utrzymuje się dłużej lub szybko rośnie, należy ją obniżyć. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, osób w podeszłym wieku, chorych na schorzenia przewlekłe.

Bardzo częstym schorzeniem jest angina.
Jest to inaczej zapalenie migdałków podniebiennych i otaczających je tkanek gardła. Anginę najczęściej wywołują bakterie (przede wszystkim paciorkowce), rzadziej wirusy, a sporadycznie – grzyby. Jest chorobą zakaźną. Zarażamy się nią zwykle, gdy ktoś chory kaszle albo kicha w naszym towarzystwie, ponieważ chorobotwórcze drobnoustroje przenoszą się łatwo drogą kropelkową. Pierwszy z objawów to silny, promieniujący do ucha ból gardła, który utrudnia nam przełykanie. Gardło jest czerwone, czasem występują białawe naloty, a niekiedy nawet ropne czopy na migdałkach. Występują powiększone węzły chłonne na szyi i wysoką temperatura, ból głowy, często także brzuch.
Ponieważ angina jest najczęściej wywołana przez bakterie, jedynym skutecznym środkiem leczniczym są antybiotyki.

Kolejnym schorzeniem jest zapalenie gardła i krtani. Jest to infekcja, którą wywołują wirusy lub bakterie. Chorobą można się łatwo zarazić, bowiem chorobotwórcze drobnoustroje przenoszą się drogą kropelkową. Główne objawy im towarzyszące: to ból gardła i męczący szczekający kaszel. Dokucza nam chrypka, a w zaawansowanej infekcji może pojawić się tzw. świst krtaniowy podczas wdychania powietrza. Przy zapaleniu gardła i krtani uciążliwe bywają również objawy ogólne: gorączka, uczucie rozbicia, a także bóle mięśniowo-stawowe. Lekarz zwykle wypisuje antybiotyk. Przy zaawansowanej chorobie może również zlecić nam specjalne inhalacje.