Choroby brudnych rąk

Nieprzestrzeganie odpowiedniej higieny ciała a przede wszystkim rąk może stać się przyczyną wielu schorzeń. Brak higieny  podczas produkcji wielu środków spożywczych, przechowywanie żywności w niewłaściwych warunkach jest przyczyną rozwoju wielu bakterii, wirusów i doskonałym siedliskiem dla nich co obfituje w rozwój wszelkich zakażeń, infekcji bakteryjnych, wirusowych.
Roznoszenie zarazków  zachodzi wszędzie, najwięcej jednak w przemyśle spożywczym. Prostym przykładem są owoce, warzywa kupowane w sklepach, na targu. Zawsze wybieramy najładniejsze, ale w rzeczywistości mogą mieć na sobie  siedlisko entero- i norowirusów, cysty pasożytów np. lamblii, owsików, tasiemców. Głównym źródłem pojawienia się na owocach , warzywach pasożytów mogą być nawozy naturalne wykorzystywane do upraw.

Jak uniknąć przedostania się pasożytów do organizmu?
Najważniejsze to przestrzeganie higieny ciała, rąk i mycie produktów spożywczych przed ich spożyciem. Owoce, występujące w lesie są również narażone na wiele bakterii ale również i pasożytów jak tasiemiec bąblowiec, który jest przenoszony  w formie cyst przez lisy. Cysty dostające się do organizmu człowieka wywołują chorobę zwaną bąblowicą, która długo nie daje o sobie znać. Konsekwencja nieprzestrzegania higieny rąk, żywności możemy być narażeni na wirusowe zapalenie wątroby typu A –  to tak zwana żółtaczka pokarmowa, bakteryjne zapalenie jamy ustnej – może objawić się jako swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie oraz może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, owsica, lamblioza.

Jak zapobiec niebezpieczeństwu? Przestrzeganie  podstawowych warunków sanitarnych, odpowiedniej higieny, częste i bardzo dokładne mycie rąk, mycie owoców i warzyw pod bieżąca wodą, odpowiednia obróbka żywności.